НЕВТІШНО

Free picture (Wallpaper desktop Ukraine rye field with beautiful sky) from https://torange.biz/beautiful-sky-field-rye-desktop-ukraine-wallpaper-32554

Дощова погода гальмує збирання в Одеській області врожаю озимих культур. Урожайність зернових з кожним днем помітно падає.

Поки що в поля вийшли лише аграрії півдня регіону: стартували жнива в Білгород-Дністровському, Болградському та Ізмаїльському районах. На цьому тижні — в Одеському та Березівському районах.

Як повідомили нашому виданню в Одеській облдержадміністрації, в першу чергу господарства почали збирати озимий ячмінь. З площі його посіву у 265 тис. га станом на 5 липня було обмолочено лише 50 тис. 282 га (у Білгород-Дністровському районі — 12 тис. 699, Болградському — 25 тис. 523, Ізмаїльському — 28 тис 404 га, у більш північних набагато менше: Одеському — 5 тис. 634, Березівському — 380). З цієї частки намолочено 212 тис. 945 тон зерна.

Середній показники врожайності наступні: у Білгород-Дністровському районі вона скала — 55,2 центнера з гектару, Болградському — 37,9, Ізмаїльському — 36,4, Одеському — 40,1, Березівському — 42. Через затяжні і потужні зливи, які не дозволяють збиральній техніці виходити в поле за інтенсивним графіком, озимий ячмінь ще не зібраний на 215 тисячах гектарів.

Якщо затяжні дощі у продовж найближчого тижня не припиняться, озимий ячмінь опиниться під реальною загрозою вилягання. Та навіть без такої біди показники його врожайності знижуються з кожним днем. Наприклад, в господарствах Білгород-Дністровського району в перші дні збирання врожайність ячменю фіксувалася в діапазоні від 60 до 65 центнерів з гектару, а 4 липня з гектару збирали вже від 32 до 37 центнерів.

За даними Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОДА, в трьох районах — Білгород-Дністровському, Болградському, Ізмаїльському — вже розпочали збирання врожаю озимої пшениці. Станом на 5 липня, із площі її посіву в 570 тисяч гектарів було обмолочено лише 1 тис. 927 гектарів, з яких зібрали 6 тис. 038 тон. Середня врожайність цього злаку на полях Білгород-Дністровського району склала 33,2 ц/га, Болградського — 31,9, Ізмаїльського — 30,5. Порівняно з попередніми успішними роками (окрім попереднього, який запам’ятався великою посухою) показники дуже слабкі.

Як зазначають спеціалісти, через зливи суттєво знижується не тільки врожайність, але й показники якості зерна. Безперервними зливами з озимої пшениці вимиваються пластичні речовини, питома вага одної тисячі насінин помітно зменшується.

Невтішна ситуація і з озимим ріпаком. Дійшовши до господарської та фізіологічної стиглості, стручки ріпаку у вологому повітрі починають розтріскуватись і відповідно зернятка з них сиплються. З площі посіву у 131 тисячу гектарів на Одеську область поки що зібрано лише з 10 тисяч. На разі ріпак збирають лише на самому півдні — в аграрних господарствах Ізмаїльського та Болградського районів, де обмолочено 150 і 217 гектар відповідно. З них зібрано 452 тони зерна. Середня врожайність ріпака на перших ділянках склала від 7 до 20 центнерів з гектару. Велика різниця між показниками зумовлена важким станом більшості полів.

В Білгород-Дністровському та Болградському районах також почали збирати горох — поки що обмолочено тільки перші 20 гектарів, зібрано 45 тон, середня врожайність становить 20 до 30 ц/га.

Загальна площа збирання ранніх зернових та зернобобових культур і ріпаку в 2021 році на Одещині становить 1 млн. 41 тис. гектарів, в тому числі: озимої пшениці та тритікале — 570 тисяч, ярого ячменю — майже 47 тисяч, гороху — 21 тисяча, ярої пшениці — 4 тисячі, вівса — близько 2 тисяч, жита — 900 га. Загальні площі озимого ячменю та ярого ріпака наведені вище.

Нинішнє літо яскраво продемонструвало, що жнива — це справді битва за врожай, за кожне зернятко, яке потерпає від злив, які є аномально затяжними для нашого степового краю. Сподівання — на встановлення прийнятної погоди. Тільки вона зможе зменшити втрати урожаю-2021.

Ніна Зайко

 

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*