КІЛЬЦЯ ВРЯТОВАНИМ

Тижневик «Тонадо-ПРЕС» уважно слідкує за долею червонокнижних рожевих пеліканів Алібея та Алкалії. Цих диких красенів для одного з ресторанів на березі Чорного моря незаконно впіймали браконьєри. Зловмисники підрізали пеліканам махові пера, щоб вони не змогли відлетіти та стали розвагою для гостей. Непростою реабілітацією врятованих птахів займаються спеціалісти природного парку «Тузлівські лимани».

Величезну допомогу надали екоактивісти. На зиму були обладнані закриті вольєри, велося цілодобове відеоспостереження з трансляцією на ютуб каналі благодійного фонду Peli can live, навіть поставили спеціальний басейн.
Завдяки благодійним внескам на рахунок Peli can live, команда Нацпарку навесні збудувала вже відкритий вольєр на природній водоймі. Туди пернатих підопічних перевезли наприкінці квітня. Фактично було започатковано реабілітаційний центр для водоплавних птахів, де Алкалія та Алібей мали адаптуватися повернення у дику природу: перебуваючи в одному середовищі з вільними пеліканами, знову навчитися ловити рибу. До самостійного життя птахи все ще не готові: махові пера, які надають крилам підйомної сили, відростуть тільки після линяння.
* * * * *
Нещодавно Алкалія змусила понервувати своїх рятівників. Чи то сильний порив вітру, чи то непереборне бажання вирватися на свободу, допомогли пеліканові перелетіти огорожу. Її не могли знайти п’ять днів. Дуже хвилювалися, що не виживе сама в дикій природі, адже добувати собі їжу самостійно ще не навчилася. На допомогу прийшли місцеві рибалки: вони повідомили про пелікана, який нормально не літає і настирливо випрошує у них рибу. Алкалію повернули до вольєру.
Вирішили окільцювати цих птахів, щоб надалі була можливість їх точно ідентифікувати. Знову підключилася Яна Боброва, співзасновниця і виконавча директорка благодійного фонду Peli can liveє: «Як виявилося, в Україні немає практики кільцювання дорослих пеліканів: це дуже великі птахи, їх важко зловити, і кілець таких розмірів в нашій країні ми не змогли знайти. Найпростішим для нас рішенням було спробувати попросити допомоги у співробітників Національного парку озера Керкіні у Греції. Вони вже консультували з питання створення плавучої платформи для гніздування кучерявих пеліканів, і знову з радістю зголосилися допомогти. Переслали 4 спеціальних кільця — по 2 на кожного пелікана відповідно до європейської технології кільцювання. Тепер у кожного птаха є свої розпізнавальні кільця: 77КК і 78КК в Алкалії та 79КК і 80КК в Алібея».
* * * * *
Те, що окільцювали саме дорослих пеліканів, є унікальною практикою для України, як, власне, і їхня реабілітація.
«Вкрасти у птаха волю і підрізати йому крила значно легше, ніж повернути можливість самостійного існування в дикій природі. Те, що робить команда НПП «Тузлівські лимани», дуже важливо і з наукової, і з практичної точки зору. А своє завдання ми бачимо в тому, щоб максимально допомогти їм, — пояснює Яна Боброва. — Оскільки пелікани є одними з найбільших і найкрасивіших птахів української орнітофауни (розмах крил досягає 3 метрів), вони є об’єктом зазіхань з боку власників приватних звіринців, ресторанів, інших закладів: для залучення клієнтів. Це протизаконно, оскільки і рожеві, і кучеряві пелікани занесені до Червоної Книги України. А ми дуже віримо в те, що Алібей і Алкалія зможуть знову стати самостійними вільними птахами!»

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*