ВЕСНЯНІ МАРШРУТИ

Хоча нинішня весна є незвично прохолодною, природа бере своє — дійсно тепла пора року наближається невпинно. Все більше ознак свідчать про це. На водоймах Національного природного парку «Тузлівські лимани» вже багато птахів. Одні одразу знаходять тут домівку, інші летять далі.

Посеред численних качок різних видів є й декілька сотень лебедів-шипунів. 26 березня вони зосередилися неподалік Кордону «Тузлівська Амазонія».
У такі великі зграї лебеді збираються для далеких сезонних подорожей — перельотів. Переважно вони складаються з родинних груп. І ось, коли в затишних дельтах Дунаю та Дністра лебеді вже майже сіли на гнізда, чекаючи на потомство, на більш відкритих Тузлівських лиманах формування нових пар тільки-тільки починається. Тут можна спостерігати за такими цікавими явищами, як взаємодія лебедів між собою, їхнє активно годування для подальшого перельоту.
Раціон цих прекрасних птахів у Національному парку зараз складається переважно з підводних частин водяних та болотних рослин. Під водою лебеді вишукують й черв’яків та молоді мушлі. Пройде ще декілька тижнів, і цих птахів стане значно менше. Залишаться ті, хто спарувався, інші полетять далі — шукати зручні місця для виведення своїх пташенят.

ЗІРОЧКИ
Життя буяє все сильніше. Дикі сірі гуски вже на гніздах, а останні зграї диких білолобих гусей і червоноголової казарки збираються летіти з Буджаку, де трохи відпочили та підгодувалися, до заполярного Таймиру. Наздоганяють свій звичний календар і деякі рідкісні первоцвіти. 25 березня спеціалісти Нацпарку зафіксували початок цвітіння гусячої цибулі. Її народні назви: зірочка, жовтоцвіт, жовтий пролісок, гусятник, пташина цибуля. Ця багаторічна трав’яниста рослина може виростати висотою до 25 см, але зазвичай є не дуже високою.
Чому ж все-таки гусяча? Колись цього первоцвіту на луках і степових ділянках було дуже багато. Старі люди розповідали, що навесні зграї перелітних диких гусей завжди опускалися на жовті поляни: відпочити після важкої дороги і пощипати цибульку, яку дуже полюбляли. З тих часів і повелося.

СОЛОМОНІВ ПТАХ, КУЧЕРЯВІ ПЕРЛИНИ ТА БІЛІ ВІРТУОЗИ
30 березня на Тузлівські лимани прилетів одуд. Щовесни він подорожує сюди здалеку — з Африки. Це птах має своєрідний чубчик, схожий на корону. За однією з легенд, одуди були улюбленими птахами мудрого царя Соломона. Вони охороняли його покої і в нагороду за свою працю, попросили у мудрого монарха царську корону.
Поява одуда в Причорномор’ї сповіщає про початок справжньої весни. І скоро сотні пар цих дивовижних птахів загніздяться і прикрасять співом узлісся і людські сади. У 2008-му, на 60-ту річницю утворення Ізраїлю одуд був оголошений одним з національних символів цієї держави.
Також зафіксовано перших комарів-дергунів у поточному році. Вони є дуже важливими для водних екосистем Національного парку. З’явилися комари, одразу стали чутними і перші голоси озерних жаб.
Того ж дня з’явилася й зграя кучерявих пеліканів. Вони прилетіли на лиман Малий Сасик і плавно сіли на воду неподалік маяку «Шагани». Відразу почали «борознити» воду в пошуках риби. Кучеряві пелікани в нашому краї — рідкісне явище. Цей вид є зникаючим на планеті і вони занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи.
Практично одночасно з масовою появою дрібної риби-атерини прилетіли красиві річкові крячки. Від свого африканського місця зимування вони долають тисячі кілометрів до Буджаку. Коли в лиманах був достатній рівень води, ці граціозні птахи будували гнізда на штучних островах. Зараз триває непроста боротьба за відновлення звичного режиму після минулорічної посухи і людського свавілля. А весна набирає обертів.

За інформацією доктора біологічних наук Івана РУСЄВА

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*